english
 

Olympiáda v České televizi: ve vysokém rozlišení


2.2.2010 - Sport.iHNed.cz

Česká televize bude vysílat přenosy z XXI. zimních olympijských her ve Vancouveru na kanálech ČT2 a ČT4 nepřetržitě od 13. února do 2. března. A poprvé ve vysokém HD rozlišení.
Zimní olympijské hry ve Vancouveru uvidí diváci v České televizi téměř kompletní. Na dvou programech ČT 2 a ČT 4. Olympijské vysílání odstartuje 13. února večer a skončí 2. března v šest ráno. Na obrazovku se nedostane jen několik utkání v curlingu a ze ženského hokeje. A co víc, televize nabídne ze sportovních soutěží ostřejší a detailnější obraz. Poprvé totiž bude vysílat v HD rozlišení.
Od impresionistů k realistům
"Rozdíl bude patrný na první pohled. Rozdíl je jako mezi černobílou a barevnou televizí," popsal nový systém sportovní komentátor Robert Záruba, který společně s Vladimírem Drbohlavem celý projekt olympijského vysílání v České televizi z Vancouveru připravoval. Co je vysílání v rozlišení HD (high definition), vysvětlil pro laiky ředitel techniky ČT Rudolf Pop, který už bude na svých třináctých olympijských hrách.
"Obraz v televizi je rozložen do nějakého počtu řádků a bodů. Ve vysokém rozlišení je řádků a bodů mnohonásobně víc. Obraz je pak mnohem detailnější. Nejvíc to vynikne na obrazovkách s úhlopříčkou větší než metr," popsal Pop novinku v přenosech z her. "Pěkně popsali HD rozlišení v britské televizi BBC. Je to jako, když v obrazové galerii přejdete ze sálu impresionistů do sálu realistů. Vidíte detaily, které jste předtím neviděli," doplnil Záruba.
Česká televize bude vysílat dění z olympijských her na dvou kanálech. Na ČT 2 poběží přenosy od 18 hodin do 8.30 druhého dne, na ČT 4 pak prakticky čtyřiadvacet hodin nepřetržitě po dobu šestnácti dní. Vysílat se bude ze dvou studií. To první nazvané Olympia nabídne to nejlepší z olympiády. "Soutěže, v nichž budeme mít medailové ambice, hokejové zápasy," naznačil Záruba.
Druhé studio s názvem Adrenalin pak nabídne přenosy ze všech dalších soutěží, v nichž budou mít místo i akrobaté, snowboardisté. "Proto adrenalin," poznamenal Záruba.
Přesto dojde několikrát i k časové kolizi přenosů ze soutěží, které budou českými fanoušky ostře sledované. "Například když pojede Martina Sáblíková závod na pět kilometrů, ve stejné době bude startovat ve druhém kole slalomu Šárka Záhrobská. V té chvíli využijeme obou programů," poznamenal Záruba.
"Maringotka" za 150 milionů
Česká televize vyšle do Vancouveru celkem 27 lidí, z toho patnáct komentátorů a tři spolukomentátory. Jimi budou David Pospíšil na lední hokej, Kateřina Neumannová na klasické lyžování a Jan Holický na sjezdové lyžování. "Jen pro srovnání. Přenosy v HD rozlišení poprvé zajišťuje z Vancouveru i německá televize ARD, ale na rozdíl od nás pracují s týmem tří stovek akreditovaných lidí, plochou studia a zázemím desetkrát větším," poznamenal generální ředitel ČT Jiří Janeček.
Zajistit přenosy ve vysokém rozlišení nebylo pro Českou televizi tak úplně snadnou záležitostí. I proto, že neměla k dispozici stacionární zařízení, musela využít mobilní přenosový vůz, který bude během olympijských her zaparkován v těsné blízkosti budovy na Kavčích horách, kde budou olympijský studia.
S nadsázkou se tak dá říct, že srdcem přenosů z olympiády bude "maringotka". I když v tomto případě naplněná špičkovými technologiemi. "Cena téhle maringotky se pohybuje kolem 150 milionů korun," dodal Pop.
O celkové finanční náročnosti projektu olympijského vysílání z Vancouveru ale nechtěli zástupci České televize hovořit. "Projekt je nákladný tak, jak si taková akce zaslouží. Přesnou sumu ještě neznáme, ale každou korunu jsme obrátili dvakrát a rozhazovat nebudeme. Vancouver je dražší než Turín, ale ne nijak enormně," prohlásil šéfredaktor sportovní redakce Otakar Černý.
Podobně jako při letních olympijských hrách v Pekingu mohou diváci sledovat přímé přenosy i na internetu na adrese www.zoh.cz. Vybírat si mohou ze sportů, které do Evropy putují po šesti trasách a nevejdou se do vysílacího schématu České televize. "Přenosy na internetu budou bez komentáře, pouze obrázky a ruchové zvuky," doplnil Pop.
V hlavním pražském olympijském studiu se během olympiády vystřídá šedesátka hostů, mezi nimiž bude dvacet mistrů světa a olympijských medailistů. Mezi jinými zlatí hokejisté z Nagana Robert Reichel, Jiří Šlégr, účast přislíbil i Dominik Hašek, zlatý akrobat Aleš Valenta, běžkyně na lyžích Květa Pecková.
Původně měl být zpestřením olympijského studia i "trik Arabela", který Česká televize použila při loňském mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku. "Olympijský režim je mnohem komplikovanější. Přenést třeba Martinu Sáblíkovou virtuálně do Prahy k rozhovoru a pak ji zase vrátit zpátky do Vancouveru nejde. Nebylo to možné technicky i z bezpečnostních důvodů," přiznal Záruba.
 
  << zpět  
 
     
  FACEBOOK  
     
  Každý týden ti
přinášíme výběr
těch nejlepších
fotografií z Alešovy
GALERIE
 
 
© copyright 2008 Aleš Valenta