english
 

Valentovy vruty: od slavného skoku k hvězdě, která tančí


04.02.2010 - Praha

Zpátky v čase. Datum: 19. února 2002, místo: akrobatický areál v Deer Valley, akce: olympijské hry v Salt Lake City. Aleš Valenta se rozjíždí ke svému druhému finálovému skoku a jako první člověk na světě skáče trojné salto s pěti vruty. Za pár desítek minut mu za to na krk pověsí zlatou olympijskou medaili.
Ještě malé upřesnění. Valenta sice skok, který nazval "Ledový dech", skočil jako první člověk na světě, nikoli však poprvé. To se mu povedlo při tréninku o dva měsíce dříve, ten olympijský byl teprve jeho třetí.
Přitom stačilo málo a Valenta by se o pět vrutů vůbec nepokoušel. S trenérem Pavlem Landou byl domluvený, že je skočí pouze tehdy, pokud bude zataženo. "Rok jsme se modlili, aby nesvítilo sluníčko, protože se rychle mění rychlost a hlavně se dopadá do stínu," prozradil Landa po závodě. Slunce se schovalo za mraky těsně před druhým skokem...
A byl to skok do historie. Největší soupeř, domácí Eric Bergoust, vedoucí muž po prvním kole, svůj druhý skok pod velkým tlakem neustál a propadl se až na poslední místo. Užaslý Valenta, který byl po prvním skoku až pátý, mohl začít slavit.
Stal se teprve druhým českým vítězem ze zimní olympiády v individuální disciplíně. O čtyři roky později v Turíně se k němu a k Jiřímu Raškovi přidává zatím poslední česká olympijská vítězka Kateřina Neumannová.
Valenta je také příklad sportovce, který dokázal svůj olympijský úspěch maximálně ekonomicky zhodnotit. Široké veřejnosti poměrně neznámý akrobat se stal záhy osobností s mimosportovním přesahem. Stal se z něho doslova kluk z plakátu. Billboardy s jeho tváří obsypaly republiku.
Rok po olympiádě přišlo prestižní ocenění Sportovec roku 2002, státní vyznamenání přidal prezident republiky. Nové celebritě pomohla k mediálnímu vzestupu také nová přítelkyně, známá modelka a moderátorka Elen Černá, se kterou má dnes již dvě děti.
Podnikatel, moderátor, hvězda ...
Valenta po olympijském triumfu pokračoval v kariéře ještě dalších pět let, ale podobný úspěch již nezopakoval. V roce 2004 ještě vytvořil v Austrálii světový rekord v bodovém ohodnocení, spíš ho však čím dál více provázely vážné zdravotní problémy se zády a s koleny, kvůli kterým po sezoně 2007 ve třiačtyřiceti letech ukončil kariéru.
Známý sportovec se však téměř ihned vrhnul na posportovní život. Ve Štítech v Orlických horách již provozoval svůj Acrobat Park, letní sportovní areál adrenalinových sportů. K tomu se vrhnul po vzoru své ženy na moderování, které si okusil ještě před koncem kariéry. V roce 2007 totiž moderoval anketu, kterou pět let předtím sám vyhrál - Sportovce roku. Dnes má mimo jiné i svůj stálý pořad v rádiu.
Vůbec rok 2007 byl pro Valentu obdobím, kdy dokazoval svůj všestranný talent. Vyhrál totiž oblíbenou taneční soutěž StarDance - když hvězdy tančí, čímž svou popularitu definitivně zpečetil. V českých městech a vesnicích už nebylo babičky, která by někdejšího akrobata neznala. Valenta je ukázkový případ, jaký dopad může mít olympijské zlato, byť získané pro Čechy v do té doby neznámé disciplíně. Zrodí Vancouver podobný příběh?
 
  << zpět  
 
     
  FACEBOOK  
     
  Každý týden ti
přinášíme výběr
těch nejlepších
fotografií z Alešovy
GALERIE
 
 
© copyright 2008 Aleš Valenta