english
 

Očima vítězů: Kdo z našich získá olympijskou medaili?


12.02.2010 - tn.cz

Co si o šancích českých sportovců, o nichž se nejčastěji mluví v souvislosti se ziskem medaile z Vancouveru, myslí poslední dva čeští olympijští vítězové Kateřina Neumannová a Aleš Valenta?
Téměř medailovou jistotou je rychlobruslařka Martina Sáblíková, která z ledu richmondské haly může dokonce vykutat i více než jeden cenný kov.

Naznačila to na nedávném mistrovství Evropy v norském Hamaru, kde nejprve deklasovala konkurenci v závodech na 3000 a 5000 metrů a poté vyhrála také víceboj. "Pokud bude zdravá, měla by mít 2 medaile a jednu z nich zlatou,“ myslí si Neumannová.

"Vancouver by mohl být vrcholem Bauerovy kariéry"

Podobně skvělou závodní formou se těsně před olympiádou prezentoval také běžec na lyžích Lukáš Bauer. Suverénní vládce českých klasických lyžařů na sebe nejvíce upozornil na Tour de Ski, kde deklasoval svoji konkurenci v čele s fenomenálním Norem Petterem Northugem.

"Vancouver by mohl být vrcholem jeho kariéry. Má formu a všechny podmínky k úspěchu,“ odhaduje Bauerovy šance Neumannová, podle níž jsou jeho slabší stránkou sprinty a hromadné dojezdy do cíle.
Ikdyž se mu nepovedl kontrolní závod uvnitř českého reprezentačního týmu, tak možnost na získat některou z medailí nebude mít pouze v závodě na 50 km klasickým stylem. "Šanci na medaili má ale v každém závodě,“ soudí žena, která svoji zlatou medaili získala v Turíně shodou okolností také ve vytrvalostním podniku, volné třicítce.

"Hokejisté budou hrát ve finále s Kanadou"

Čeští fanoušci si hodně slibují od výkonu hokejového týmu, v jehož středu se skví Jaromír Jágr. "V souvislosti s hokejisty jsem byl vždy velmi optimistický,“ říká Valenta, který si dokonce dovolil odhadnout složení finálové dvojice. "Budeme hrát s Kanadou. Ve finále však bude záležet na štěstí,“ hledí do křišťálové koule bývalý akrobatický lyžař.
O poznání střízlivější názor na vystoupení českých hokejistů má Neumannová. "V Kanadě to bude těžké. Můžou mít medaili, ale i nepostoupit ze čtvrtfinále. Šance šesti týmů jsou vyrovnané,“ odhaduje bývalá lyžařka a milovnice hokeje.

Hned při premiéře svého sportu na olympiádě by mohl uzmout jednu z medailí skikrosař Tomáš Kraus, který dlouhá léta dominuje Světovému poháru. Ve stále poměrně mladém sportu však roste konkurence rychlostí, s níž se šílení skikrosaři spouštějí v boji rameno na rameno ze svahu.

"Olympijská sezona je vždy náročnější a soupeřů je víc. Tomáš má však zkušenosti, takže šance je velká, ale bude potřeba i hodně štěstí,“ míní Neumannová.

Churavý prý medaili nezíská

Na rozdíl od Krause má minimum zkušeností s velkými závody objev letošní sezony snowboardistka Šárka Pančochová, která jako první Češká dokázala vyhrát závod Světového poháru. Právě její bezstarostnost by rodačce z Valašského Meziříčí mohla v olympijské U-rampě pomoci.
"Je hodně mladá, suverénní a sebejistá,“ vyjmenovává její nejsilnější zbraně Valenta, který se s Pančochovou seznámil v tréninkovém centru ve Štítech u Šumperka. Na jejích šancích nemění nic ani lehčí zranění lokte, které si způsobila při tréninku na X-Games na konci ledna.

Tradičně vysoké ambice bude jistě mít také sjezdařka Šárka Záhrobská. To, že dokáže v současné chvíli pátá slalomářka Světového poháru připravit na velkou akci, dokázala před třemi lety na mistrovství světa ve Švédsku a loni ve Francii, kde získala zlatou, resp. stříbrnou medaili.

"Když ji neopustí štěstí, které se jí na posledních šampionátech drželo, tak může mít k medaili hodně blízko. Bude však záležet na aktuální formě. Začátek zimy měla totiž lepší než poslední měsíc před olympiádou,“ soudí Neumannová.
Po Bauerovi patří k největším českým nadějím mezi sportovci v klasických lyžařských disciplínách sdruženář Pavel Churavý, jenž se v této sezoně dokázal hned devětkrát probít do elitní desítky závodů Světového Poháru. Navíc se zdá, že jeho forma před olympiádou gradovala, což Churavý potvrdil na konci ledna skvělým druhým místem v německém Schonachu.

I s ohledem na jeho výrazně lepší skokanskou část než běžeckou, jej však odborníci na umístění na bedně netipují. "Myslím si, že pro něho bude velký úspěch, když se dostane do první šestky,“ odhaduje Valenta.

Černým koněm mezi českými medailovými nadějemi bude jediná česká profesionálka v závodech na krátké dráze Kateřina Novotná. Rychlobruslařka, která trochu ve stínu hvězdné Martiny Sáblíkové ovládla víceboj na mistrovství Evropy, patří dlouhá léta ke světové špičce.

"Myslím si, že její sport je hodně o štěstí. Když bude, může být i medaile,“ říká Neumannová o šancích Novotné, která bude čelit výrazné asijské přesile.
 
  << zpět  
 
     
  FACEBOOK  
     
  Každý týden ti
přinášíme výběr
těch nejlepších
fotografií z Alešovy
GALERIE
 
 
© copyright 2008 Aleš Valenta