english
 

# 4 - ZOH ve Vancouveru očima Aleše Valenty


19.2.2010 - Praha

Smysl olympiády.

Dnes jsem se rozhodl, že se zamyslím nad olympijskými hrami. Mají ještě smysl? Je to stále oslava sportu? Naplňují se pořád slova Coubertina? Není to již jen business? Jsou hry stále v duchu fair play? Jsou čisté a bez dopingu?

Na všechny moje otázky se dá odpovědět, ano i ne. Co se olympijským hrám nedá vytknout je to, že jdou s dobou. Tak jako je kolem nás všudypřítomná reklama na cokoliv, tak i olympijské hry jsou součástí tohoto velkého obchodu s reklamou. Je to ale dobře? Ano je. Proč by sport neměl být podporován, proč by sportovci neměli vydělávat velké peníze? Podle mě je pořád lepší investovat do zdravého životního stylu, zdravého ducha, příkladné soutěživosti, než investovat do farmaceutických firem, které léčí obezitu, drogovou závislost apod. Lepší je tomu předcházet, tedy být proaktivní, než jen napravovat. Lepší je budovat než rekonstruovat. A o tom je sport. Takže z hlediska coubertinových ideí - ano, olympiáda stále naplňuje jeho poselství.

Doping a fair play je z mého hlediska jedna a ta samá kategorie. Nejde o to být fair a brát doping. Ale v případě dopingu jako takového se musím přiznat, že nemám jednoznačný pohled na danou věc. Doping je především zdravotní problém. Samozřejmě není dobré, že se chce někdo zvýhodňovat na úkor druhých podpůrnými chemickými přípravky. Není doping - tedy neférové zvýhodňování sebe sama stejný jako když si vezme sportovec novou aerodynamickou kombinézu, kterou jiní neměli možnost mít, dále použití nových mazacích technik, aby lyže jely rychleji? Není technický doping také nefér a znevýhodňuje další závodníky? Ať tak či onak, my fanoušci sportu chceme vidět víc a víc. Chceme, aby sportovci běhali rychleji, aby skákali dál, létali výš, atd. Ale evoluci neurychlíme.

Na téma smyslu olympijských her se dá dlouze a dlouze psát a povídat, ale jedno je nezpochybnitelné: hry jsou oslavou sportů a sportovců. Je to největší reklama na to, že sny se plnit dají, že pokud jsme vytrvalí, tak to za to stojí, a že sportovci přenáší radost i na jiné.

Tak se radujme s nimi.

více na www.nutrend.cz
 
  << zpět  
 
     
  FACEBOOK  
     
  Každý týden ti
přinášíme výběr
těch nejlepších
fotografií z Alešovy
GALERIE
 
 
© copyright 2008 Aleš Valenta