english
 

Aleš Valenta: Rychlobruslařská hala? Nutnost, ale i risk


11.3.2010 - E15

Z pohledu sportovce nutnost, z pohledu investora velice riskantní byznys. Tak se dívá na možnou výstavbu rychlobruslařské haly v České republice bývalý akrobatický lyžař Aleš Valenta, olympijský vítěz z roku 2002.

Valenta, stejně jako rychlobruslařka Martina Sáblíková, uspěl na olympiádě ve sportu, který v Česku patří k menšinovým a nemá potřebné zázemí. Bývalý lyžař si ale splnil sen a vybudoval ve Štítech Acrobat Park. „Zisk zlaté medaile mi pomohl k propagaci areálu a našeho sportu. Se stavbou moc ne. Acrobat Park jsme totiž začali stavět již v roce 2001, tedy rok před olympiádou. V roce 2002 jsme park otevírali. Jinak samostatné medaile obecně nepomáhají, důležité jsou vědomosti a schopnosti,“ řekl deníku E15 Valenta. Finance na stavbu sehnal z několika zdrojů – vzal si úvěr, pomohl i Olomoucký kraj a město Štíty.

Přesto se ani s tímto zázemím nepodařilo radikálně zvýšit členskou základnu akrobatických skoků na lyžích. „Zájem byl ihned po olympiádě enormní. Při pořádání prvních závodů v Acrobat Parku přišlo pokaždé více než 12 tisíc fanoušků. Zvýšený zájem jsme také pociťovali v areálu, lidé si chtěli jen tak skočit. K tomu je vlastně park především určen. Nejen profesionálům, ale hlavně amatérům a nadšencům. A tento zájem přetrvává. Členská základna ale moc nenarostla. Oddíly nebyly schopné zachytit první vlnu a využít boomu zájmu dětí a rodičů,“ přiznal Valenta.

Z této zkušenosti soudí, že se nyní po úspěchu Sáblíkové zvýší zájem o rychlobruslení, ale není jisté, zda bude trvalý. „To se nedá jednoznačně říci. Každý sport, aby mohl růst, potřebuje tréninkové, ale i odborné zázemí. Je to spojená nádoba. Bez podmínek nejsou závodníci, závodníci nemohou být bez trenérů,“ dodal Valenta.

Na výstavbu rychlobruslařské haly, která by podle plánů měla stát 1,5 miliardy korun a dalších 70 milionů ročně by stál provoz, se dívá Valenta ze dvou pohledů. Jako sportovec souhlasí a myslí si, že by měla přijít i státní pomoc. „Stát by to měl podpořit a dotovat nějakou poměrnou částkou, stejně jako podporuje a dotuje jiná sportovní odvětví,“ řekl Valenta, který ale nabízí i pohled investora. „Velká vstupní částka do stavby nezaručuje úspěšný provoz a využití. Návratnost a především životaschopnost takového projektu není zaručena a je to velmi riskantní byznys. Nejde jen o to, něco postavit, ale také zajistit kontinualitu využívání,“ uzavřel Valenta.
 
  << zpět  
 
     
  FACEBOOK  
     
  Každý týden ti
přinášíme výběr
těch nejlepších
fotografií z Alešovy
GALERIE
 
 
© copyright 2008 Aleš Valenta