english
 

Red Bull Crashed Ice ovládl Jouhkimainen, mezi osobnostmi vyhrál Valenta


07.02.2009 - Praha

Adrenalinový závod na bruslích v ledovém korytě Red Bull Crashed Ice, který se jel podruhé v Praze, vyhrál finský hokejista Miikka Jouhkimainen. Neztratili se však ani domácí zástupci. Cílovou páskou prolétli společně v pádu Lukáš Kolc a nejlepší český jezdec Lukáš Fiala. Závod osobností vyhrál bývalý lyžařský akrobat Aleš Valenta, druhý vložený souboj hokejistů opanoval Martin Straka.

V závodě osobností dominoval Aleš Valenta, který za sebou nechal moderního pětibojaře Michala Sedleckého i herce Sagvana Tofiho a Martina Dejdara. "Řadím to mezi každou srandu, kterou jsem v životě dělal. Je to zábava a všichni to tak brali," uvedl Valenta.
Přiznal také, že původní obavy předčily realitu. "Očekával jsem něco jiného, protože mi řada lidí říkala, že jsem blázen, když do toho jdu," připomněl Valenta.
Nakonec však vyrazil na trať bez bázně. "Když jsem viděl tu dráhu, tak jsem si uvědomil, že to není ani prudké jako můj můstek. Takže obavy nebyly žádné. Naopak jsem věděl, že na ledě je vždycky příjemnější upadnout, protože člověk se klouže. Pokud to nenapálí hlavou do mantinelu. Jinak se mu nemůže nic stát," předpokládal Valenta.
Valenta zvítězil stylem start - cíl. Byla to jeho taktika? "Ne, ale kluci říkali, že budou brzdit. Jenže já jim řekl, že brzdit neumím, takže pojedu pořád rovně. Jediná taktika byla neupadnout. Což se podařilo, ale ty lidi zas asi víc baví ty pády," odtušil Valenta.
Akrobatické skoky, které ho proslavily ve sportovní kariéře, nakonec nepředvedl. "Měl jsem strach, že když spadnu, tak někdo přes mě přepadne, zraní mě a zraní se i on sám. Takže akrobatické prvky jsem vynechal," vysvětlil Valenta.
Dejdara o lepší umístění připravil pád. "Počítal jsem se čtvrtým místem, když jsem viděl, jak to klukům jde. Mým cílem bylo nespadnout, což se mi teda nepovedlo," podotkl Dejdar.
Vůbec nejtěžší pro něho bylo poprvé se spustit korytem vyšehradské dráhy dolů. "Když jsem viděl tu dráhu, tak jsem si říkal, že jsem blbej. Téměř jsem se zhroutil. Bylo nejtěžší v pátek při tréninku najít odvahu, odrazit se a sjet šikmou plochu na tom startu," vzpomněl Dejdar na nejhorší chvilku.
Mezi hokejisty kraloval podobným způsobem jako Valenta útočník extraligové Plzně Martin Straka. Až za ním skončili Dominik Hašek a Richard Žemlička.
"Bylo to hrozivý, děsný. Měli jsme tam ještě asi deset minut čas. O to to bylo těžší, když jsme koukali dolů. Ten pohled nebyl nic hezkého. Chtěl jsem odejít, ale bohužel nás nepustili," smál se Straka po dojezdu a bylo na něm vidět, jak je rád, že má vše ve zdraví za sebou.
 
  << zpět  
 
     
  FACEBOOK  
     
  Každý týden ti
přinášíme výběr
těch nejlepších
fotografií z Alešovy
GALERIE
 
 
© copyright 2008 Aleš Valenta